Partners and Team
Mississippi. An Anthropocene River is a project by Haus der Kulturen der Welt (HKW), Berlin, and the Max Planck Institute for the History of Science (MPIWG), Berlin, in collaboration with numerous international partners, funded by the German Federal Foreign Office as part of the initiative #WunderbarTogether as well as by the Max Planck Society.
Mississippi. An Anthropocene River is a part of the Anthropocene Curriculum (since 2013), an international long-term project for experimental forms of Anthropocene research and education, funded by the Federal Government Commissioner for Culture and the Media due to a ruling of the German Bundestag.
Anthropocene River Field Stations
Jan-Dec 2019
Field Station 1
Sediment, Settlement, Sentiment. The Machinic River
Minnesota/Wisconsin
Primary organizers
Morgan Adamson, Media and Cultural Studies, Macalester College
Mark Borrello, Department of Ecology, Evolution and Behavior, University of Minnesota (UMN)
Bruce Braun, Department of Geography, Environment & Society, UMN
Caroline Gottschalk Druschke, Department of English, University of Wisconsin-Madison
Monica Haller, Photography & Moving Image, UMN, Open Research Buoy
Anya Kaplan-Seem, Department of Geography, Environment & Society, UMN
Simi Kang, Gender, Women, and Sexuality Studies, UMN
John Kim, Media and Cultural Studies, Macalester College
Boris Oicherman, Target Studio for Creative Collaboration, Weisman Art Museum
Roopali Phadke, Environmental Studies, Macalester College
Max Ritts, Department of Geography, Environment & Society, UMN
Daniela Sandler, School of Architecture, UMN
Jenny Schmid, Department of Art, UMN
Joe Underhill, River Semester, Augsburg University
Michael Winikoff, BioTechnology Institute, UMN
Andrea Carlson, artist
Tia Simone Gardner, artist
Jenny Schmid, Department of Art, UMN
Emma Lundberg, PhD student, Environment & Resources, UW-Madison
Liz Kozik, PhD student, Environment & Resources, UW-Madison
Jen Caruso, Department of Liberal Arts, MCAD
Simona Zappas, Education, Walker Art Center
Associated collaborators
Ways of Knowing Water
Shanai Matteson, Water Bar
John Anfinson, National Park Service
Vicente M. Diaz, American Indian Studies, UMN
Sara Nelson, Department of Geography, University of British Columbia
Sarah Peters, Co-Director, Northern Lights.mn
Angie Tillges, Great River Passage Fellow
Jane Hawley, Department of Dance, Luther College
Jodi Enos-Berlage, Department of Biology, Luther College
Partner institutions and projects
Macalester College
Weisman Art Museum, UMN
Open Research Buoy
Department of Geography, Environment & Society, UMN
River Life, Institute for Advanced Study, UMN
Associated Colleges of the Midwest
Lake Itasca Biological Research Station
Ordway Field Station
Great River Passage Initiative
Friends of the Mississippi River
National Park Service
Institute on the Environment, UMN
Climate Generation
Field Station 2
Anthropocene Drift
Iowa/Illinois
Primary organizers
Nicholas Brown, Department of History, College of Arts, Media and Design, Northeastern University
Sam Gould, Tools in Common, Minneapolis College of Art and Design
Ryan Griffis, School of Art & Design, University of Illinois, Urbana-Champaign (UIUC)
Sarah Kanouse, College of Arts, Media and Design, Northeastern University
Additional personnel
Rozalinda Borcilă, independent artist
Addison Kimmel, Department of Anthropology, College of Liberal Arts and Sciences, University of Iowa
Sam Muñoz, College of Science, Northeastern University
Heather Parrish, School of Art and History, College of Liberal Arts and Sciences, University of Iowa
Corinne Teed, College of Liberal Arts, UMN
Partner institutions and projects
College of Fine & Applied Arts, University of Illinois at Urbana-Champaign
Northeastern University, Boston
Regional Relationships, Urbana-Champaign/Chicago
Tools in Common
Field Station 3
Anthropocene Vernacular. Industry, Indigeneity, Empire
Illinois/Missouri
Convenors
Matthew Fluharty, Art of the Rural, The American Bottom Project
Jesse Vogler, Sam Fox School of Design & Visual Arts, Washington University in St. Louis, The American Bottom Project
Subproject Directors
Jennifer Colten, Sam Fox School of Design & Visual Arts, Washington University in St. Louis, The American Bottom Project
Matthew Fluharty, Art of the Rural, The American Bottom Project
Derek Hoeferlin, Sam Fox School of Design & Visual Arts, Washington University in St. Louis Deltas and Watersheds
Gavin Kroeber, Studio for Art and Urbanism
James McAnally, The Luminary, Temporary Art Review
Lynn Peemoeller, Food Systems Planning
Treasure Redmond, The Black Skillet, Who Raised You?
Jesse Vogler, Sam Fox School of Design & Visual Arts, Washington University in St. Louis, The Institute of Marking and Measuring
Natalie G. Mueller, School of Integrated Plant Science, Cornell University, Max Planck Institute for the Science of Human History, Jena
Patrick Roberts, Department of Archaeology, Max Planck Institute for the Science of Human History, Jena
Robert N. Spengler, Paleoethnobotany Laboratories, Max Planck Institute for the Science of Human History, Jena
Ricardo Fernandes, Max Planck Institute for the Science of Human History, Jena
William Taylor, Max Planck Institute for the Science of Human History, Jena
Collaborators
Alisa Blatter, AB Landscape Architecture, independent landscape curator
Nicole Boivin, Director of the Archaeology Department, Max Planck Institute for the Science of Human History, Jena
Christopher Carl, Studio Land Arts, Granite City Art and Design District (G-CADD)
Gayle Fritz, Department of Anthropology, Washington University in St. Louis
Galen Gondolfi, Granite City Art and Design District (G-CADD)
Partner institutions and projects
Sam Fox School of Design and Visual Arts, WUSTL
Department of Anthropology, Archaeology, WUSTL
Max Planck Institute for the Science of Human History, Jena
The American Bottom Project
Art of the Rural
The Luminary
The Institute of Marking and Measuring
Granite City Art and Design District
The Griot Museum of Black History and Culture
National Building Arts Center
Village of Sauget
Native Womens Care Circle
Buder Center for American Indian Studies, WUSTL
Studio for Art and Urbanism
The Lost Crops Garden Network
US Army Corps of Engineers
Cahokia Mounds State Historic Site
Missouri Botanical Garden
The Nature Conservancy
Field Station 4
Confluence Ecologies
Illinois/Kentucky
Organizers
Jeremy Bolen, Ernest G. Welch School of Art & Design, Georgia State University
Beate Geissler, Department of Art, University of Illinois, Chicago
Brian Holmes, Cartographer, cultural critic and autonomous researcher
Sarah Lewison, College of Mass Communication and Media, Southern Illinois University, Carbondale
Claire Pentecost, Department of Photography, School of the Art Institute of Chicago
Oliver Sann, Department of Photography, School of the Art Institute of Chicago
Andrew Yang, Liberal Arts, School of the Art Institute of Chicago
Kayla Anderson, Department of Art Theory and Practice, Northwestern University
Sara Black, Department of Sculpture, School of the Art Institute of Chicago
Amber Ginsburg, Department of Visual Arts, University of Chicago
Jenny Kendler, ACRE Board Co-chair
Brian Kirkbride, Founder, OtherPeoplesPixels
Marlena Novak, Department of Film, Video, New Media, and Animation, School of the Art Institute of Chicago
Michael Swierz, Participatory Ecologist
Jay Alan Yim, Bienen School of Music, Northwestern University
Partner institutions
Deep Time Chicago
The European Graduate School
Northwestern University
School of the Art Institute of Chicago
Southern Illinois University, Carbondale
University of Chicago
University of Illinois at Chicago
Field Station 5
Commodity Exploitation
Tennessee/Arkansas/Mississippi/Louisiana
Primary Organizers
Maya Kóvskaya, independent curator
Abbéy Odunlami, School of the Art Institute of Chicago
Jared Richardson, Department of History and Program of African and African American Studies, Stanford University
Quintan Ana Wikswo, independent artist
Collaborators
Jefferson Pinder, independent artist
Mlonolozi Zondi, School of Communication, Northwestern University
Didier Morelli, independent artist
Qudus Onikeku, performance artist and choreographer
Julius Fleming Jr., English Department, University of Maryland
Chelsea Frazier, Department of African American Studies, Northwestern University
Erika Ramirez, Department of Communication, University of California, San Diego
Vanessa Agard-Jones, Department of Anthropology, Institute for Research on Women, Gender, and Sexuality, Institute for Research in African American Studies
Partner institutions and projects
School of the Art Institute of Chicago
Department of History and Program of African and African American Studies, Stanford University
English Department, University of Maryland
School of Communication, Northwestern University
Department of African American Studies, Northwestern University
Department of Communication, University of California, San Diego
Department of Anthropology, Institute for Research on Women, Gender, and Sexuality, Institute for Research in African American Studies
Anthropocene River School
Jan-Dec 2019
Primary Organizers
Kim Fortun, Professor and Chair of the Department of Anthropology, University of California, Irvine
Scott Gabriel Knowles, Professor and Interim Head of the Department of History, Drexel University, Philadelphia
Project Assistants
Jason Ludwig, Drexel University
Tim Schuetz, University of California Irvine
Partner institutions
Drexel University, Philadelphia
University of California, Irvine
Anthropocene River Journey
Sep-Nov 2019
River Semester
Primary organizer
Joseph Underhill, Environmental Studies Director at Augsburg University; Nobel Peace Prize Forum
The Human Delta Field Research Projects
Jan–Nov 2019
Primary organizer
Jorg Sieweke, independent landscape architect, paradoXcity
Daniel A. Barber, Architecture, University of Pennsylvania
Collaborators
Richard Campanella, Architecture and Geography, Tulane School of Architecture
Fallon Aidoo, Department of Planning & Urban Studies, University of New Orleans
Billy Fleming, Research Coordinator, Ian McHarg Center
Orit Halpern, Department of Sociology and Anthropology Concordia University, Montréal
Anthropocene River Campus
Nov 10–16, 2019, New Orleans
Developed in collaboration with and hosted by:
New Orleans Center for the Gulf South, Tulane University, New Orleans
With support from
School of Liberal Arts, Tulane University, New Orleans
ByWater Institute, Tulane University, New Orleans
Organization
Rebecca Snedeker, Clark Executive Director, New Orleans Center for the Gulf South, Tulane University
Denise Frazier, Assistant Director, New Orleans Center for the Gulf South, Tulane University
Further collaborators
Amy Lesen, Research Associate Professor, ByWater Institute, Tulane University
Shelley Meaux, Assistant Director, ByWater Institute, Tulane University
Andy Horowitz, Assistant Professor, Department of History, Tulane University
Marc S. Davis, ByWater Institute, Tulane University
Ama Rogan, Grace Rennie, A Studio in the Woods
Partner institutions and projects
A Studio in the Woods, New Orleans
Partners of the Max Planck Society
Max Planck Institute for the History of Science, Berlin
Research coordination
Jürgen Renn
Christoph Rosol
Thomas Turnbull
Further researchers
Ian Gray
Mariko Jacoby
Benjamin Steininger
Max Planck Institute for Biogeochemistry, Jena
Research coordination
Axel Kleidon
Further researchers
Annu Panwar
Maik Renner
Max Planck Institute for Chemistry, Mainz
Research coordination
Gerald Haug
Frank Drewnick
Ulrich Pöschl
Thomas Wagner
Further Researchers
Christian Borger
Nicolas Duprey
Max Planck Institute for the Science of Human History, Jena
Research coordination
Nicole Boivin
Robert N. Spengler
Further researchers
Ricardo Fernandes
Gayle Fritz
Natalie Mueller
Patrick Roberts
William Taylor
Anthropocene Working Group
Organizers
Catherine Russell
Jan Zalasiewicz, Geology Department, University of Leicester
Colin Waters, British Geological Survey
Project Team HKW
Project Head, Head of the Department for Literature and Humanities: Katrin Klingan
Scientific Lead, Research Scholar at Max-Planck Institut for the History of Science, Research Associate HKW: Christoph Rosol
Head of Coordination Anthropocene Curriculum: Carlina Rossée
Research Associate: Nicholas Houde
Project Coordination River Journey: Cornelia Wagner
Finance and Administration: Martina Schrammek
Coordination Project Website: Mira Witte
Project Assistance: Anna Chwialkowska
Project Organization: Liona Neubert
Assistant Organization: Friederike Becker
Trainee, Editorial Assistant: Astrid Zimmermann
Program Coordination: Doris Hegner
Program Coordination, Communication: Evi Chantzi
Program Assistance: Niklas Hoffmann-Walbeck
Consultancy Project Development: Annette Bhagwati
Department of Communications and Cultural Education
Head: Daniel Neugebauer
Editorial Office: Franziska Wegener, Anna Etteldorf, Tarik Kemper
Digital Editorial Director: Karen Khurana
Digital Editorial Team: Jan Köhler, Kristin Drechsler, Céline Pilch, Vera Mader, Jasmin Siewert
Press: Anne Maier, Laura Mühlbauer
Research Officer: Kirsten Einfeldt
Public Relations: Christiane Sonntag, Sabine Westemeier
Documentation Office: Svetlana Bierl, Pakorn Duriyaprasit, Josephine Schlegel
Website Development
Consulting
Jörg Eichhorn, Kulturveranstaltungen des Bundes in Berlin GmbH
Dirk Wintergrün, Max Planck Institute for the History of Science